GÜNDEM

TOROSLAR BELEDİYESİ, YARALI LEYLEĞE SAHİP ÇIKTI

Haber Tarihi : 17/05/17

TOROSLAR BELEDİYESİ, YARALI LEYLEĞE SAHİP ÇIKTI

Toroslar Belediyesi ekipleri,  Değirmendere Mahallesi’nde saha çalışmaları yaparken bulduğu kanadından yaralı leyleğe sahip çıktı.

Bölgede gezen avcılar tarafından vurulduğu tahmin edilen leylek, belediye ekipleri tarafından koruma altına alınarak Mersin Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na teslim edildi. Leyleğin tedavisinin ardından yeniden doğaya bırakılacağı bildirildi.

Leyleğin tedavi sürecini takip eden Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, hayvanlara her zaman sahip çıkılması gerektiğinin altını çizerek; “Avcılar tarafından vurulan bu leylek, sürünün en önde gideni olan siyah önder leylek olarak bilinmektedir. Doğanın güzelliğine katkı sunan bu leyleğin vurulmasını kınıyoruz. Bu hayvanlara sahip çıkılması gerekiyor. Doğanın dengesi de bu. Bu hayvanları vuranları da caniler olarak nitelendiriyoruz. Toplumumuzda bu kişilerin deşifre edilmesi gerekiyor. Bu hayvanlardan ne istediniz diye sormak lazım. Bu caniliği yapanları da bulabilirsek gerekli cezanın verilmesi yönünde üzerimize düşeni de yapacağız. Ekip arkadaşlarımız sahada gezerken kanadından vurulmuş olan bu leyleğimizi koruma altına alarak sahip çıktılar. Ve leyleğimizi Mersin Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na teslim ettik. Leyleğimiz, platin takılıp tedavisinin ardından doğayla buluşacak. Amacımız, doğal yaşamı korumaktır” dedi.