GÜNDEM

BAŞKAN TUNA, 8 ASIRLIK AĞAÇTAN ZEYTİN HASADI YAPTI

Haber Tarihi : 27/09/17

BAŞKAN TUNA, 8 ASIRLIK AĞAÇTAN ZEYTİN HASADI YAPTI

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna,  iki yıl önce hızardan odun olmak üzereyken aldıkları ve yeniden toprakla buluşturarak yaşama kavuşturdukları 8 Asırlık Zeytin Ağacında, hasat yaptı.

Toroslar Belediyesi tarafından, Akbelen Bulvarı üzerinde yaklaşık 16 bin metrekare alanda inşa edilen ‘Türk Dünyası Alparslan Türkeş Parkı’nda’ adete köklerinden yeniden doğan tarihi zeytin ağacının orijinal gövdesinden de meyvelerinin çıkmasının ardından zeytin hasadı yapıldı.

Zeytinin geçmişten bugüne olan değerine vurgu yapan Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Mersin Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Kemal Karaoğlu ile birlikte 8 asırlık ağaçtan zeytin topladı.

Koruma altına alınan;  2,5 metre boyunda, 2 metre uzunluğunda ve 4 ton ağırlığındaki zeytin ağacı daha önce gövdesine aşılanan ağaç ile birlikte yaklaşık 14 kilogram ürün verdi.

 Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, çevreye olan duyarlılıklarının da bir göstergesi olan bu çalışma ile amaçlarının, özellikle barışın sembolü  ve sağlık açısından da yararlı zeytin ağaçlarının yok olmaması yönünde bir farkındalılık oluşturmak olduğunu söyledi.

 Zeytin ağacının ‘Türk Dünyası Alparslan Türkeş Parkında’ bir anıt ağaç olarak ilelebet kalmasını istediklerini belirten Başkan Tuna; “Toroslar Belediyesi olarak iki yıl önce bir hızarcının önünde kesilmiş olarak bekleyen zeytin kütüğünü alarak, Akbelen Bulvarı üzerinde inşa ettiğimiz bu parka diktik ve yaptığımız bakımlarla yaşama kavuşturduk.2 yıl önce odun olmayı bekleyen bir  zeytin kütüğünden bugün ürün aldık. Çiğ yumurtaya can veren Allah’ım böyle kuru bir kütüğe can verdi. Geçen yıl aşıladığımız içindeki fideden ürün almıştık. Bu yıl da orijinal gövdesinden, daldan çıkan zeytinleri topluyoruz. Yani 800 yıl önce bu zeytin ağacından yiyen insanların yedikleri ürünün aynısının hasadını yaptık. Yaklaşık 10-12 kilogram civarında ürün var. Aşıladığımız ağaçtan da yaklaşık 2 kilogram ürün elde ediyoruz. Hem çevreye sahip çıkmak, hem de farkındalılık oluşturarak zeytin ağaçlarının yok olmaması yönünde yaptığımız bu çalışma çok önemli diye düşünüyorum. Akdeniz bitkisi olması hasebiyle bilim adamlarının sağlık açısından tavsiye ettiği ürün olan zeytin aynı zamanda barışın da simgesi olarak anılmaktadır. Bin yıla yakın  tarihi geçmişi olan bu ağaçtan hangi sultanlar hangi padişahlar zeytin yemişlerdir. Böyle bir manevi havası olan güzel bitkinin ürününü almanın hazzını paylaşıyoruz. Mersinimizin tarihinden daha eski bir yaşa sahip bu özellikteki ağacımızı, anıt ağaç olarak ilelebet Toroslarımızda yaşatmayı istiyoruz” dedi.

Mersin Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Kemal Karaoğlu ise Başkan Tuna’nın çalışmalarını yakından takip ettiklerini ve takdirle karşıladıklarını söyledi. Karaoğlu; “800 yıllık kıymetli bir zeytin kütüğünü Toroslar’a getirerek, toprakla buluşturup yaşama kavuşturan Sayın Başkanımız Hamit Tuna’nın bu çalışması takdire şayandır. Özellikle Toroslar Bölgesine ve Mersin’e katma değer sağlayan çevre ve tarımla ilgili diğer çalışmalarını da yakından takip ediyor ve tebrik ediyoruz. Ziraat Mühendisleri Odası olarak Başkanımızın her zaman yanındayız ve desteklerimizi her zaman sunmaya hazırız” dedi.