GÜNDEM

TOROSLAR’IN ZİRVESİNDE MUHTEŞEM YÖRÜK ŞENLİĞİ

Haber Tarihi : 23/07/18

TOROSLAR’IN ZİRVESİNDE MUHTEŞEM YÖRÜK ŞENLİĞİ

Toroslar Belediyesi’nin bu yıl 2’ncisini organize ettiği ‘Yörük Şenliği’ yoğun bir katılım ve geniş bir etkinlik yelpazesiyle yapıldı.

Yörük kültürünün coşkuyla yaşatıldığı ve iki gün devam eden şenlik; konargöçer yörüklerin yaz mevsimini geçirdiği Toroslar’da 2336 rakımlı Dümbelek Boğazı Kır Alanı Akkuyu Mevkiinde düzenlendi.

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinliğe; MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, MHP Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, Ülkü Ocakları Mersin İl Başkanı Gökhan Demir, MHP  Toroslar İlçe Başkanı Hüsnü Doğan, Belediye Meclis Üyeleri, Mahalle Muhtarları, sivil toplum kuruluşları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Şenliğin ilk günü; sinsin ateşi eşliğinde geleneksel oyunlarla başladı.Kıl çadırların kurulduğu kırda yörükler ve etkinliğe katılan vatandaşlarla birlikte bir gece konaklayan Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, 7’den 77’ye tüm misafirleriyle yakından ilgilendi. Başkan Tuna, Yörük obasında çobanların kullandığı kepenek adı verilen kıyafeti omuzlarına alarak, koyun otlattı

Sohbetlerin edildiği, ateşlerin yakılarak halay çekildiği kır etkinliğinde misafirlere; yörüklerin yemek kültüründen sıkma, börek, yayık ayranı, kavurma ve dövme pilavı ikram edildi

Şenliğin 2’nci günü ise Caner, Konyalı Şerife ve Mersinli İsmail’in sahne aldığı konser ile coşkuya dönüştü.Burada kürsüye çıkarak katılımcılara teşekkür eden Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, bu yıl ikincisini gerçekleştirdikleri yörük şenliği ile amaçlarının yörüklerin atalarından kendilerine miras kalan kültürel değerlerini gelecek kuşaklara taşımak olduğunu söyledi.

Kalabalıkları millet yapan değerlere büyük önem verdiklerine vurgu yapan Başkan Tuna, yörüklerin de çok önemli bir kültürün parçası olduğuna dikkat çekerek; “Kalabalıkları millet yapan derğeler vardır. Bu değerler; dilidir, bayrağıdır, vatan toprağıdır, manevi değerleridir, milli külütürüdür, tarih şuurudur. Bu değerleri yok sayarsanız sadece bir kalabalığı ifade edersiniz ve sadece maddenin ve materyallin peşinde koşan bir toplumu oluşturuşunuz. Bir takım emparyalist güçler, var olan değerlerimizi dejenare etmek ve yozlaştırmak için üstün gayret içerisindeler. Özellikle yörükler bu miletin asli unsurlardır. Cumuhriyetimizin kurcusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk; yörükleri çok manalı bir ifadeyle özetlemiş.Arkadaşlar! gidip , Toros dağlarına bakınız, eğer orada bir tek yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiç bir güç ve kuvvet asla bizi yenemez.Ulu Önderimiz bu veciz sözüyle yörük milletini ne kadar özellikli ve önemli bir yerde oldğunu ifade etmiş.Biz de Toroslar Belediyesi olarak bu yıl ikincisi düzenlediğimiz Yörük Şenliğimiz ile yörüklerimizin özellikle var olan kültürel değerlerini gelecek kuşaklara taşımaya çalışıyoruz.Bu şenliğimizin  adeta suya atılan taşın oluşturduğu halka misali çok geniş kalabalıklara ev sahipliği yapacağı buradaki kalabalık bizlere göstermektedir.Doğayla başbaşa, telefonun çekmediği bu ortamda atalarımızın dedelerimizin hangi yaşam şartlarında olduğunu buradaki yörüklerimizin yaşam şekline bakarak net bir şekilde görüyoruz.Göreve geldiğimiz günden beri her zaman yörüklerimizin yanında olduk.Bu birliktelik samimiyetin ifadesidir.Yörüklerimizdeki misafirperverlik bizim taşıdığımız en güzel kültürel özelliklerden bir tanesidir.Allah birliğimizi ve beraberliğimizi bozmasın.Tüm katılımcılara ve organizasyonda emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.Nice yörük şenliklerinde bir ve beraber olmak dileğiyle” dedi.