GÜNDEM

TOROSLAR'DA ŞİİR FESTİVALİ

Haber Tarihi : 06/08/18

MERSİN YAZARLAR DERNEĞİ’NDEN BAŞKAN TUNA’YA PLAKET

Toroslar Belediyesi ile Mersin Yazarlar Derneği (MEYAD) tarafından, Aladağ Mahallesi’nde düzenlenen ‘Şiir Festivali’ renkli görüntülere sahne oldu.

 Şairlerin ve yazarların eserleriyle katıldığı ve ozanların da yer aldığı festivalde Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, etkinlik alanına gelen çocuklara ve katılımcılara eşeğin üzerindeki heybede oluşturulan gezici kütüphaneden kitap armağan etti.

Okuma ve yazmanın heveslendirilmesi için bu yıl 6’ncısı yapılan etkinliğe katkıda bulunmaktan dolayı büyük şeref duyduklarını belirten Belediye Başkanı Hamit Tuna; “Bir milletin medeni olmasının göstergesinin sanata ne kadar değer verdiği ile ölçülür” dedi.

“Sanatın ve Sanatçının Her zama Yanındayız”

Mersindeki şairleri ve yazarları bir çatı altında toplayarak, okuma ve yazma alışkanlığının kazandırılmasına katkı sunan Mersin Yazarlar Derneği’ne de teşekkür ederek, bu yolda adım atmak isteyenleri Mersin Yazarlar Derneği’ne davet eden Başkan Tuna; “Güzel bir yaz akşamında sizlerle birlikte olmaktan büyük şeref duydum.Sanatını icra etmek üzere gelen, yazdığını en güzel şekilde sunmaya çalışan, o özgüveni sağlamış ve tecrübeleriyle bugün burada yer alan yeni şairlerimizi, yazarlarımızı huzurlarınızda kutluyorum.Her şey maddiyat değildir.Her şey maddenin üzerinde kurulu olan değerler değildir.İnsanların ruhunun da gönlünün de güzelleşmesi gerekir. Gönül güzelliği olan şairlerimiz ve yazarlarımız duruşlarında, diksiyonlarında, kurdukları cümlelerde ve kendilerini ifade etmeleri yönünde özellikli kişilerdir.Bu çatı altındaki şairlerimizi ve yazarlarımızı artık yakınen tanıyoruz.Bugün bu etkinlikte her birinin birer tane kitabını vatandaşlarımıza armağan etmekten büyük mutluluk duydum.Tema olarak seçtikleri bir konu hakkında bunu cümlelere döküp, kitaplaştırarak gelecek kuşaklara aktaribilmek çok önemlidir. Bu nedenle hepsini ayrı ayrı kutluyorum. Biz de Toroslar Belediyesi olarak sporun, sporcunun, sanatın, sanatçının ve zanaatkarın her zaman yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz.İnsanları bir araya getirmenini iki yolu vardır.Sportif faaliyetler ve kültürel etkinliklerdir.Düzenlediğimiz kurumlar ve köyler arası futbol turnuvalarımızda, kültürel etkinliklerimizde ve konser programlarımızda insanlarımızı bir araya getirerek, hoşça vakit geçirmelerini sağlıyoruz.Türk Milleti olarak bilimi, sanatı ve zaanatı hep birlikte iyi ve doğru kullanacağız.Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade etitiği gibi muasır medeniyet seviyesinin üzerinde millet olmak için yerimizi alacağız inşallah” dedi.

“Okuma Alışkanlığı İçin Rol Model Olun”

Mersin Yazarlar Derneği’nin kitap okuma alışkanlığını çoğaltmak için gerçekleştirdikleri etkinlikleri yakından takip ettiklerine dikkat çeken Başkan Tuna, istatistiklere göre okuma alışkanlığını kazanmış olan çocukların okul hayatlarında çok daha başarılı olduklarının altını çizerek; ebeveynlerden çocuklarına kitap okuma alışkanlığını kazandırmalarını ve bu konuda rol model olmalarını istedi.

Başkan Tuna, konuşmasının ardından geceye katkı sunan sanatçılara birer teşekkür plaketi verirken, Mersin Yazarlar Derneği Başkanı Rüştü Aydın da Başkan Hamit Tuna’ya sanata ve sanatçıya sunduğu katkılarından dolayı teşekkür ederek, bir plaket takdim etti.