GÜNDEM

TOROSLAR BELEDİYESİ, AVRUPA YEREL YAŞAMDA KADIN-ERKEK EŞİTLİK ŞARTINI İMZALADI

Haber Tarihi : 08/08/19

Başkan Yılmaz, “Kadın cinayetlerine “dur” demek adına ilçemizde çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.”

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, “Avrupa Yerel Yaşamda Kadın - Erkek Eşitlik Şartı’nı imzaladı. Bir otelde düzenlenen imza törenine MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, AK Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan, MHP İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, MHP Kadın Kolları Başkanları, Mersin Ülkü Ocakları Başkanı Çağrı Ünel, Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Demirtaş, MHP Mersin Yürütme Kurulu Üyesi Dilek Uslu Var, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, “Kadın erkek eşitliği, toplumsal yaşamın her alanında gerçekleştirilmesi gereken ve ancak bir kültür olarak yerleşmesiyle geliştirilebilecek olan temel bir haktır.” dedi.

          Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) tarafından hazırlanan “Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı” kapsamında kadın-erkek eşitliğinin temel bir hak ve demokrasinin bir gereği olduğuna vurgu yapan Başkan Yılmaz, “Bu şartı imzalayarak söz konusu taahhütlerin uygulanmasını desteklemek maksadıyla, “Eşitlik Eylem Planı” geliştirmek üzere çalışmalar yürüteceğiz. Ayrıca gerçek eşitliğin hayata geçirilmesi için, kendi bölgemizdeki tüm kurumlar ve kuruluşlarla da etkileşime geçeceğiz.” diye konuştu. İmza attıkları şart kapsamında ayrıca, kurumsal eşitlik birimi oluşturacaklarını, toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine eğitimler düzenleyeceklerini vurgulayan Başkan Yılmaz, “Kadın dayanışma merkezimizi daha aktif hale getireceğiz. Kadın Sığınma Evi kuracağız. Bu konuda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz ile çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

“KADINA DEĞİL, ŞİDDETE EL KALDIRILAN BİR ANLAYIŞI HÂKİM KILMALIYIZ”

Kadına karşı şiddetin önlenmesi ve gerekli tedbirlerin alınması konusunda ortaya bir duruş koyarak farkındalık oluşturmak istediklerini ifade eden Başkan Yılmaz, “Kadın - erkek eşitliğini herkes için temel bir hak ve demokrasinin gereği olarak algılıyoruz. Toroslar Belediyesi olarak kadının toplumsal yaşamda eşit haklara sahip olması ve kadın cinayetlerine “dur” demek adına ilçemizde çalışmalar yapmaya devam edeceğiz. Her türlü şiddetin karşısında olmaya ve kadına değil, şiddete el kaldırılan bir anlayışın hakim kılınması için çalışmaya devam edeceğiz. Kadının yok sayıldığı, hor görüldüğü, dışlandığı ve ötekileştirildiği toplum geridir. Kadın gelecek nesillerin güvencesidir. Bilimden sanata, spordan edebiyata, siyasetten ekonomiye kadar hayatın tüm alanında kadının izi ve etkisi görülmelidir. Bugün imzalayacağımız kadın-erkek eşitliği şartının, yaşamın her alanında eşitliğin sağlanması adına bir adım olmasını diliyor, katılım ve desteğinizden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Ardından söz alan Mersin Üniversitesi Kadın Araştırmaları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Aslıhan Doğan Topçu ise, “Toroslar Belediyesi’nin eşitlikçi bir toplumun geliştirilmesinde “niyet”ini ortaya koyduğu bu imza ile verdiği söz bizlere umut olmuştur.Toroslar Belediyesi, kadın erkek eşitliği lehine somut işler yaparak, sadece sözde kalacak bir tutumla değil kadınların güçlendirilmesinin erkekleri de güçlendireceğini bilen bir düşünceyle çalışacağını zaten Toroslar Belediye Başkanı Belediye Atsız Afşın Yılmaz’ın beyan ettiğini biliyoruz. Bu yolda Toroslar Belediyesinin yerelde, bölgede, Türkiye’de ve bugün olduğu gibi Avrupa’da farklı aktörlerle, kurumlarla kuracakları işbirliği ve gerçekleştirecekleri çalışmaların etkisi eminim önce Toroslar’da sonra da Mersin’de görülecektir. Bugün imza koyulan bu “'Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği şartı” bağlamında Toroslar Belediyesi’nin kadınlar için yerel ve bölgesel politikaların geliştirilmesi, uygulanması ve kadınların hemen her alanda tam katılımlarının sağlanarak güçlendirilmesi için çalışacağına inanıyoruz. Bu süreçte başta Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz’a kadınlar adına gösterdikleri çaba ve attıkları bu imza ile verdikleri söz için teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz ise, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’a böyle bir program düzenlediği için teşekkür ederek, “Ben kadın erkek diye bir kavram tanımıyorum. Biz herkese insan olarak bakıyoruz. Aile içine bu bilincin verilmesi gerekiyor. Çocuğa hangi rolü verirseniz o rolü benimser. Aileleri bu konuda bilinçlendirmek çok önemli.” ifadelerini kullandı.

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek de programı düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek, “Kadın erkek eşitliği konusunda yaşanan sorunların eğitimle çözüleceğine inanıyorum.” dedi.

AK Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan da “Kadının olduğu her yerde hükümet olarak biz de varız. Kadının her zaman destekçisiyiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başkan Yılmaz, Avrupa Yerel Yaşamda Kadın-Erkek Eşitliği Şartını imzaladı. Program sonunda Toroslar Belediyesi Teknik ve Mesleki Eğitim Kursları Merkezi (TORTEK)’in sergi standları gezildi.