GÜNDEM

BAŞKAN TUNA: “ENGELLİLERİMİZE HASSAS YAKLAŞIYORUZ”

Haber Tarihi : 20/02/17

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Türkiye Beyazay Derneği Mersin' Şubesi'nin konuğu oldu.

Toroslar Belediyesi tarafından tahsis edilen Engelliler Akademisi’nde eğitim faaliyetlerini yürüten Türkiye Beyazay Derneği Mersin Şubesi, düzenlediği istişare toplantısında Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’yı ağırladı.

Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, Türkiye Beyaz Ay Derneği Mersin Şube Başkanı  Gökhan Arsu ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile Engelli Dernekleri Başkanları ve engelli vatandaşların da katıldığı programda, engellilerin sosyal sorunları ve beklentileri tartışıldı.

Toplantıda konuşan Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, dayanışma ve kaynaşma içerisinde olunduğu sürece tüm engellerin aşılabileceğini belirterek, programa katılan Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’ya ve katılımcılara teşekkür etti.

 Daha sonra söz alan Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna ise her sağlıklı insanın bir engelli adayı olduğu gerçeğinin unutulmaması gerektiğini ifade ederek, Toroslar Belediyesi olarak bu bilinçle çalıştıklarını ve engelli vatandaşların önlerindeki engellerin kaldırılması noktasında fiziki zeminler oluşturma gayreti içerisinde olduklarını söyledi.

Engelsiz yaşamın zeminlerini oluşturabilmek ve toplumsal hayata katılımlarını sağlamak amacıyla, engelli vatandaşlara yönelik birçok projeyi hayata geçirdiklerini belirten Başkan Tuna: “Göreve geldiğimiz 13 yılda Belediye olarak sağlıklı insanlar için düşündüklerimizin daha fazlasını, engelli insanlarımız için düşünmeye ve onlara sağlıklı zeminler oluşturmaya çalışıyoruz. Engelli insanlarımız, çok hassas insanlardır. O yüzden bizde bu olaya çok hassas bir şekilde yaklaşıyoruz.4 bine yakın sokağımız vardı. Bunun 3 bin 700’ünde düşük banket uygulaması yaparak engelli vatandaşlarımızın, kaldırımlardan en iyi şekilde yararlanmalarına vesile olduk. Mersin’de AB projelerini hayata geçiren en önde olan belediyelerden bir tanesiyiz. Engellilerimize yönelik birçok proje yaptık. Bunlardan bir tanesi de Görme Engelliler Derneği Mersin Şubesi ile birlikte hayata geçirdiğimiz Görme Engellilerin Toplumla Entegrasyonu ve Engelsiz Yaşam Projesi'dir. Bu proje ile görme engelli vatandaşlarımıza bilgisayar, masörlük, santral operatörlüğü, rehberlik ve serbest hareket etme gibi 5 dalda eğitim verdik. Diğeri de Yunanistan’ın Drama Belediyeler Birliği ile ortaklaşa yürüttüğümüz Erişebilir Turizmin Geliştirilmesi Projesi’dir. Türkiye genelinde 12 belediyenin yürütmeye hak kazandığı ve belediyemizin de yer aldığı İstihdam İçin Koordinasyon ve Eğitim Projesi’nde (İSKEP) belirlediğimiz dezavantajlı gruplarımızdan bir tanesini de Engelli vatandaşlarımız oluşturuyor.

İSKEP projesi kapsamında da engellilerimize iş kapısı oluşturmak suretiyle ortak çalışmalar yaptık  ve engelliler akademisini hayata geçirdik. Bölgemizde yaşayan 300 bine yakın insanımızdan engelli vatandaşlarımızın tespitini yaptık ve hizmetlerimizi bu doğrultuda şekillendirdik. Benim de her  zaman söylediğim bir sözüm var. ‘Yoldan en iyi geçenler ardından gelenlere engel bırakmayanlardır’Amacımız, tüm engellilerimizin önündeki engelleri ortadan kaldırmaktır”dedi.

 Konuşmaların ardından engelli vatandaşlar, tek tek söz alarak talep ve önerilerini iletirken, engellilerin her zaman yanında olan ve en büyük engelin sevgisizlik olduğunu belirten Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’ya engelli vatandaşlar da sevgilerini yoğun bir şekilde göstererek, kendilerine sunduğu her türlü destekten dolayı teşekkür ettiler.