GÜNDEM

İSTİKLAL MARŞI’NI EN GÜZEL OKUMA YARIŞMASI

Haber Tarihi : 13/03/17

TOROSLAR’DA ÖĞRENCİLER, İSTİKLAL MARŞI’NI EN GÜZEL OKUMAK İÇİN YARIŞTI

Toroslar Belediyesi’nin, İstiklal Marşımızın kabulünün 96’ncı yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma etkinlikleri kapsamında geleneksel olarak düzenlediği “İstiklal Marşı’nı En Güzel Okuma Yarışması’nda” öğrenciler birinci olabilmek için kıyasıya yarıştı.

 Toroslar Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi’nde ilçedeki ilkokul ve ortaokullardan 34 öğrencinin katılımıyla  2 kategoride gerçekleştirilen yarışmada, milli marşımızı en güzel okumak için çabalayan öğrencilerin duygu dolu anları davetlileri ve jüri üyelerini oldukça etkiledi.

 Diksiyon, vurgu ve tonlama, sahne duruşu, jest ve mimik kullanımı ile ezber gücü kriterleri üzerinden değerlendirilen öğrenciler, hazırladıkları kostümleriyle de yarışmaya renk katarken, kimi Anadolu kadını oldu, kimi polis kimi de şehit annesi oldu.

 Jüri üyelerinin ilk üçü belirlemede hayli zorlandığı yarışmada: İlkokul kategorisinde birinci Hüseyin Özer Merzeci İlkokulu’ndan Fikriye Melek Karataş, ikinci Vali Sabahattin Çakmakoğlu İlkokulu’ndan Nisa Nur Ateş ve üçüncü ise Zübeyde Hanım İlkokulu’ndan Ramazan Ali Teker oldu. Ortaokul kategorisinde ise birinci Ziraat Odası Ortaokulu’ndan Mustafa Gülşen, ikinci Çukurova Ortaokulu’ndan Seray Yıldırım, üçüncü ise Arpaçsakarlar Ortaokulu’ndan Büşra Nur Altınışık oldu.

Birincilere tam, ikincilere yarım ve üçüncülere de çeyrek altının verildiği yarışmada, her iki kategoride dördüncü olan öğrencilere de mansiyon ödülü verildi.

 Dereceye giren öğrencilere ödüllerini, Toroslar Belediyesi Başkanı Hamit Tuna takdim etti. Başkan Tuna dereceye giren öğrencilere altın ödülünün yanı sıra birer de Türk Bayrağı ve kitap hediye ederken jüri üyelerine de birer Türk Bayrağı, plaket ve çiçek sundu.

         Ödül Takdiminin ardından konuşan Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, yarışmaya katılan tüm öğrencilere özgüvenlerinden dolayı teşekkür ederek, bu etkinliklerle amaçlarının öğrencilerde tarih şuurunu aşılamak olduğunu söyledi.

Başkan Tuna: “Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, Kurtuluş mücadelesinin verildiği o günün şartlarında hep yokluk çekmiş ama ödüllü olan İstiklal Marşı Yarışmasına katılmayı ödülü almayarak kabul etmiştir. Ülkemizin bağımsızlığının sembolü olan İstiklal Marşımızı bize bağışlamıştır. İşte bizde böyle Ataların evlatlarıyız, torunlarıyız. İstiklal Marşımızın kabulünün 96’ncı yıldönümünü kutlamanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Her mısrasında bir anlam ve mana olan bu güzel marşımızın 10 kıtasını hissederek okuyan ve bu güzelliği bize yaşatan değerli öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Hedefte birinci olmak vardır ama önemli olan bu milli duygular içerisinde öğrencilerimizin sahneye çıkarak özgüvenlerini göstermeleridir. İnşallah gelecek yıllarda düzenleyeceğimiz yarışmalarda derece almalarını temenni ediyor ve yarışmada görevli olan jüri üyelerimize de teşekkür ediyoruz. Rabbim bu millete bir daha ne Kurtuluş mücadelesi ne de İstiklal Marşı yazdırmasın. İlelebet bu Cumhuriyetimiz bu coğrafyada payidar kalsın.Bu duygularla; Türkiye Cumhuriyeti’ni bize emanet eden Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşlarını, Milli Şairimiz Mehmet Akif  Ersoy’u, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.