GÜNDEM

3 OCAK ZAFER YÜRÜYÜŞÜ MERSİN'İN SEMBOLÜ OLDU

Haber Tarihi : 21/12/17

TOROSLAR’DA, 3 OCAK ÖNCESİ İSTİŞARE VE BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Mersin’in Düşman İşgali’nden Kurtuluşu’nun yıldönümünde her yıl geleneksel olarak düzenledikleri 3 Ocak Zafer Yürüyüşü ve etkinliklere, halkın ilgisinin her yıl daha da arttığını, bununda kentlilik ve tarih bilinci açısından sevindirici olduğunu söyledi.

 Kurtuluşun,  96’ıncı yıldönümü kutlamaları kapsamında bu yıl 14’üncüsü düzenleyecekleri ‘Zafer Yürüyüşü, Cirit Gösterisi, Kurumlararası Futbol Turnuvası ve Mersin’in Kurtuluşu konulu Öykü Yarışması’ ile ilgili kamuoyunu bilgilendirmek ve davet etmek amacıyla gerçekleştirdiği istişare toplantılarına devam eden  Belediye Başkanı Hamit Tuna, bu kez de Siyasi Parti Temsilcileri, İlçe Müftüsü, İlçe Kurum Müdürleri, Okul Müdürleri, İmamlar, Belediye Meclis Üyeleri, Mahalle Muhtarları, Başkan Yardımcıları, birim Müdürleri ile Fen İşleri, Temizlik, Park ve Bahçeler Müdürlüklerinde çalışan personeliyle bir araya geldi.

Davetlerine icabet eden tüm katılımcılara teşekkür eden Başkan Tuna, geleneksel 3 Ocak Zafer Yürüyüşü’nün milli ve manevi değerlerimiz ile Mersin’e sahip çıkma noktasında önemli bir sembol olduğuna dikkat çekti. Başkan Tuna; “Toroslar Kuvva-i Milliye Anıtı’ndan başlayıp Cumhuriyet Meydanında son bulan ve binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen yürüyüşümüzü her yıl sahiplenen  ve o muhteşem birlikteliğin en güzel fotoğraf karesini veren tüm Mersin halkına teşekkür ediyor, bu yıl ki kutlamalara da katılımlarıyla destek vermelerini bekliyoruz. Bu güzel coğrafyada hepimiz birer bireyiz. Hepimizin ayrı işleri ve meslekleri var ama amacımız ortak. Amacımız, bu kente hizmet etmek. Toroslarımızın, Mersinimizin ve Türkiye’nin yaşam noktasında huzurlu ilelebet payidar kalmasını sağlamak, Cumhuriyetimizin ışığında, al bayrağımızın gölgesinde bir ülke olarak varlığını devam ettirebilmektir. Toroslar Belediyesi olarak, bilimin ışığında üniversitelerimizle, sivil toplum teşkilatlarımızla, meslek odalarımızla bu kentimize yakışan ortak projeleri hayata geçirdik. Bu yaptıklarımızla övünmek bizim hakkımız. Ama Allah’ın bütün güzelliklerinin olduğu bu coğrafyada huzur ve mutluluk içerisinde yaşıyorsak, atalarımızın sayesinde olduğunu unutmamamız lazım. Sahip olduklarımızın bir bedeli var. Bu toprakları bizlere emanet eden atalarımıza var olan borcumuzu ödemeliyiz. Biz sadece belediyecilik yapmıyoruz. Bizi millet yapan değerlerimizi öne çıkartmaya, onları eksik etmemeye çalışıyoruz. Kalabalıkları millet yapan değerlerimiz; dinimiz, dilimiz, bayrağımız, vatan toprağımız, tarih şuurumuz, milli kültürümüz ve maneviyatımızdır. Anadolu coğrafyasında bin yıllık kardeşliğimizi 1071’den beri devam ettiriyoruz. Ama bizi birbirimize düşürmeye çalışan emparyalist güçler,  bu vatan coğrafyasında milleti kendi içinde enerjisini ve ekonomisini  boşa göndermek için ellerinden gelen bütün senaryoları yazıyorlar. Onun için inadına bu değerlerimize, milli gün ve haftalarımıza sahip çıkacağız.Hep birlikte unutmadık, unutturmayacağız. Unutursak, kanımız kurusun. Geleceğimiz olan çocuklarımıza, tarihimizi, dinimizi, bayrağımızı, vatan toprağımızın her noktasında şüheda kanın olduğunu anlatacağız ve belleklerine kazıyacağız” dedi.

Belediye Başkanı Hamit Tuna, 7’den 77’ye herkesin katkı sunacağı, 3 Ocak 2018 Çarşamba günü saat:08.00’de Toroslar Kuvvai Milliye Anıtı önünden başlayarak Hastane Caddesi, İstiklal Caddesi ve Sakarya Caddesi güzergahından Cumhuriyet Alanı’na kadar sürecek Zafer Yürüyüşü’ne tüm Mersin halkını davet etti.

Kutlamalar çerçevesinde, 3 Ocak Çarşamba günü saat: 10.00’da Akbelen Mahallesi Koray Aydın Stadı’nda, 3 Ocak Kurumlararası Futbol Turnuvasının 3’üncülük maçı ile saat:12.00’de final müsabakasına ve yine aynı gün saat:15.00’de  Arpa sakarlar Mahallesi’nde oluşturmayı planladıkları futbol sahasında gerçekleştirecekleri Cirit gösterisine de tüm Mersin halkını beklediklerini sözlerine ekleyen Başkan Tuna,  Mersin Yazarlar  Derneği ile birlikte düzenledikleri ‘3 Ocak Mersin’in Kurtuluşu’ konulu Öykü Yarışmasında dereceye girenlere ödüllerini de 3 Ocak öncesi düzenleyecekleri bir programla takdim edeceklerini sözlerine ekledi.

Yoğun ilginin olduğu toplantılarda katılımcılar da Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’ya çalışmalarında milli ve manevi değerleri her zaman canlı tutmasından dolayı teşekkür ederek, 3 Ocak Zafer Yürüyüşü ve etkinliklere her yıl olduğu gibi bu yıl da destek vereceklerini ifade ettiler.