GÜNDEM

İSTİKLAL MARŞI'NI EN GÜZEL OKUMA YARIŞMASI

Haber Tarihi : 13/03/18

TOROSLAR’DA ÖĞRENCİLER, İSTİKLAL MARŞI’NI EN GÜZEL OKUMAK İÇİN YARIŞTI

Toroslar Belediyesi’nin, İstiklal Marşı’nın kabulünün 97’inci yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinlikleri kapsamında her yıl geleneksel olarak düzenlediği ‘İstiklal Marşı’nı En Güzel Okuma Yarışması’  büyük ilgi gördü.

Yunus Emre Kültür Merkezi’nde, ilçe genelindeki 29 ilkokul ve 34 ortaokuldan öğrencinin katılımıyla iki kategoride gerçekleştirilen yarışma duygulu anlara sahne oldu.

 Öğrenciler İstiklal Marşı’nı en güzel ve en coşkulu okumak için tek tek sahneye çıkarak, performanslarını sergilerken, öğretmenlerden oluşan jüri üyeleri de yarışmacıları; diksiyon, vurgu ve tonlama, sahne duruşu, jest ve mimik kullanımı ile ezber gücü kriterleri üzerinden değerlendirdi.

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna da programa katılarak, çocukların heyecanına ortak oldu. MHP Toroslar İlçe Başkanı Hüsnü Doğan, Belediye Meclis Üyeleri, öğretmenler ve velilerin de hazır bulunduğu program, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

İbni Sina Özel Eğitim İşitme Engelliler Meslek Lisesi’nin özel öğrencilerinden oluşan topluluk, İstiklal Marşı’nın ilk iki kıtasını işaret dili ile okudu. Salondaki davetlilerin büyük beğenisini kazanan özel öğrenciler, ayakta alkışlandı. Başkan Tuna, özel öğrencilere teşekkür ederek, Türk Bayrağı ve Türk Bayrağı motifli kokulu taş magnet, Dünya klasiklerinden oluşan 10 kitaplık set ile İstiklal Marşımızın yazılı olduğu ferman hediye etti.

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, her yıl geleneksel olarak düzenledikleri İstiklal Marşı’nı en güzel okuma yarışması ile amaçlarının; öğrencilerin milli birlik ve beraberlik duygularını pekiştirmek olduğuna vurgu yaparak; “İstiklal şairimiz merhum Mehmet Akif Ersoy’un tabiriyle ‘Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın’ dedi.

Başkan Tuna; “Türk’ün tarihini, geçmişini anlatan, manda ve himaye altında asla kalamayacağını ifade eden,  Türk ve İslam sentezini birleştiren, her mısrasında anlam ve özellik olan İstiklal Marşımızın Kabulünün 97’inci yıldönümünü kutluyorum. Bu güzel marşımız inşallah bu dünya var olduğu sürece bu şekilde devam edecektir. Rabbim bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın. Bizi millet yapan değerler vardır. Dili, dini, bayrağı, manevi değerlerimiz, milli kültürümüz ve tarih şuurumuz. Biz bunları genç nesillerimize aktarmazsak biz bundan mesulüz demektir. Toroslar Belediyesi olarak göreve geldiğimiz günden beri ilçemizdeki okullarımız arasında İstiklal Marşı’nı en güzel okuma yarışması düzenliyoruz. Çocuklarımız istiklal marşının 10 kıtasını ezberleyerek, buraya geliyorlar ve özgüvenlerini gösteriyorlar. Çocuklarımızın bu performansları da bizim tüylerimizi diken diken ediyor. Milli Şarimiz Mehmet Akif Ersoy’un Hakkıdır hakka tapan, milletimizin istiklal diye bitirdiği bu millet, hür ve bağımsız bir şekilde bu dünya var olduğu sürece ilelebet payidar kalacaktır inşallah. Bu duygu ve düşüncelerle başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi, gazilerimizi ve milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

Başkan Tuna’nın konuşmasının ardından yarışmaya geçildi. İstiklal Marşı’nı en güzel okuyabilmek için birbirleriyle yarışan öğrenciler performanslarıyla salondakilere duygulu anlar yaşattı.

Jüri üyelerinin ilk üçü belirlemede oldukça zorlandığı yarışmada ilkokul kategorisinde birinci; Sabahattin Çakmakoğlu İlkokulundan Aleyna Turan, ikinci; Durmuş Ali Toksoy İlkokulundan Yaren Bayram, üçüncü; Yusuf Bayık İlkokulundan Ardahan Yıldırım seçilirken,  Ortaokul kategorisinde ise birinci; Musalı Veli Haşim Çiftçi Ortaokulu’ndan İrem Gülce Köse, ikinci; Mersin Ziraat Odası Ortaokulundan Mustafa Gülşen, Çukurova Ortaokulundan Elif Ağtepe’de üçüncü oldu.

 Daha sonra ödül törenine geçildi. Birincilere tam, ikincilere yarım, üçüncülere de çeyrek altının verildiği yarışmada dereceye girenlere ödüllerini Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna ve Belediye Meclis Üyeleri takdim etti. Dereceye giren öğrencilere altın ödülünün yanı sıra Türk Bayrağı, Türk Bayrağı motifli kokulu taş magnet, Dünya klasiklerinden oluşan 10 kitaplık set ile İstiklal Marşımızın yazılı olduğu ferman da armağan edilirken, Başkan Tuna jüri üyelerine de yarışmaya sundukları katkılarından dolayı teşekkür ederek plaket sundu. Program, hatıra fotoğrafı çekiminin ardından sona erdi.