GÜNDEM

TOROSLAR’DA ÇANAKKALE RUHU

Haber Tarihi : 16/03/18

TOROSLAR’DA ÇANAKKALE RUHU

Toroslar Belediyesi,  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103’üncü yıldönümü ve Şehitleri Anma günü kapsamında düzenlediği; konferans, sergi ve tiyatro etkinlikleriyle bu eşsiz zaferi yeni nesle aktardı.

 Etkinlikler, İlçedeki İlköğretim Okullarında her yıl geleneksel olarak düzenlenen “Çanakkale Zaferi” konulu eğitim konferansıyla başladı. Tarih şuurunu genç nesillere aktarmak amacıyla gerçekleştirilen konferansta bu yıl da öğrencilere, Çanakkale deniz ve kara savaşları ayrıntılı olarak anlatıldı.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Alan Kılavuzları Derneği Üyesi Ali Murat Kalegil tarafından verilen ve gerçek görüntüler ile dönem fotoğraflarından oluşan konferansa, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna da katılarak, öğrencileri yalnız bırakmadı.

Toroslar Belediyesi Şehir Tiyatrosu ekibi tarafından sahnelenen  “Dur Yolcu”  adlı tiyatro oyunu ise katılımcıları duygusal bir zaman yolculuğuna çıkardı.

Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gösterimi yapılan tiyatro oyunu öncesinde vatandaşlara; Çanakkale Savaşında yokluklar içinde savaşan Atalarımızın menüsü olan yağlı buğday çorbası ve şekersiz üzüm hoşafı menüsün ikramında bulunuldu.

Kuran-ı Kerim tilaveti ile devam eden programda ayrıca ‘Çanakkale Destanı’ konulu fotoğraf sergisi de vatandaşların izlenimine sunuldu. Daha sonra Toroslar Belediyesi Şehir Tiyatrosu tarafından sahnelenen ‘Dur Yolcu’ adlı tiyatro gösterimine geçildi.

Saygı Duruşu ve İstaklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan tiyatro gösterisi büyük beğeni topladı. Programa; Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları ve çok sayıda davetli katıldı.

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Çanakkale’nin yokluklar içerisinde yedi düvele karşı verilmiş bir destan olduğuna dikkat çekerek; özel gün ve haftalarda gerçekleştirdikleri etkinliklerle amaçlarının yeni nesle milli birlik ve beraberlik bilincinin yanı sıra tarih şuurunu aşılamak olduğunu söyledi.

 Başkan Tuna; “Atalarımız, inanarak çıktıkları bu yolda vatan coğrafyasını şeref ve namus bilmişler ve dönmemek üzere bu yola baş koymuşlardır. 253 bin vatan evladı bu topraklarda şehit olmuştur. Bizler, böyle Ataların evlatları ve torunlarıyız. Cumhuriyetin ışığında biz bugün hür ve bağımsız yaşıyorsak onların sayesindedir. Tarihimizi unutmadık ve unutturmayacağız. Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın. Elbette yurtta barış ve dünyada barış diyoruz ama yurdumuzun içine el atanlara karşı da güçlü olmamız, bir ve beraber ve tek yürek olmamız lazım. Bu vesileyle başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz vatanımız uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olan gazilerimize de sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Aynı zamanda Ülkemizin güvenliği ve bekası için Afrin’de terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele eden Mehmetçiklerimize Allah’tan güç, kuvvet diliyorum. Allah ordumuzu muzaffer eylesin” dedi.

Toroslar Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun, Çanakkale Zaferi’nin 103’üncü yıldönümü için özel hazırladığı ‘Dur Yolcu’ adlı tiyatro oyunu duygusal sahnelerin yanı sıra dekor ve oyuncuların kostümüyle de izleyicileri geçmişe götürürken, Toroslar Belediyesi Halkoyunları ekibi de gösterileriyle oyunun bir parçası oldu.

Tiyatro oyunun ardından sahneye çıkan Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, amatör olmalarına rağmen profesyonel bir şekilde performans sergileyen Toroslar Belediyesi Şehir Tiyatrosu topluluğu ile Toroslar Belediyesi Halkoyunları ekibini tebrik ederek, çiçek takdim etti.

 Program, hatıra fotoğrafı çekiminin ardından sona erdi.