GÜNDEM

BAŞKAN YILMAZ: "3 OCAK, MERSİN'İN ORTAK DEĞERİDİR"

Haber Tarihi : 30/12/19

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Mersin'in Düşman İşgalinden Kurtuluşu'nun 98'inci Yıldönümünde düzenleyecekleri 3 Ocak Zafer Yürüyüşü ve etkinlikleri öncesi basın mensuplarıyla buluştu.

3 Ocak etkinliklerinin bu yıl da birlik ve beraberlik içerisinde kutlanması amacıyla Milletvekilleri,  AK Parti ve MHP Teşkilat Başkan ve Yöneticileri, İl ve İlçe protokolü, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, meslek odaları, okul yöneticileri, din görevlileri ve mahalle muhtarlarıyla bir araya gelen  Başkan Yılmaz, basın mensuplarıyla da görüş alışverişinde bulunarak 3 Ocak programı ile ilgili ayrıntılı bilgi verdi ve kutlamalara davet etti.

Yunus Emre Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıya; Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kaya Tepe ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri ile Mersin'de ulusal ve yerel yayın yapan basın mensupları katıldı.

3 Ocak Cuma günü sabah 08.00'da Toroslar Belediyesi önünden başlayacak ve Cumhuriyet Meydanı'nda son bulacak Zafer Yürüyüşü ile birlik ve beraberliğin en güzel fotoğrafını tüm Türkiye'ye vereceklerini kaydeden Başkan Yılmaz, bu coşkuya Mersindeki basın mensuplarının da ortak olacak olmasının mutluluk verici olduğunu söyledi.

 "3 OCAK ZAFER YÜRÜYÜŞÜ, TÜM TÜRKİYE'DE SES GETİRECEK"

Toplantıya katılan tüm basın mensuplarına teşekkür eden Başkan Yılmaz; "Heyecanla, şevkle severek yaptığımız 3 Ocak kutlama programımızı siz değerli basın mensuplarımızla paylaşalım istedik. 3 Ocak Mersin'in Kurtuluş Günü, kentimiz için önemli bir gün olmasının yanı sıra bugünümüze de yansımaları olan bir gün. Neden böyle söylüyorum? Mersin'den bahsederken lobi eksikliğinden, yeterli tanıtım yapılmadığından, bu kenti daha iyi yerlere götürme noktasında ortak paydada buluşma noktasında sıkıntıların olduğundan söz ediliyor. Bu noktada 3 Ocak, kentlilik bilincinin oluşması ve yeni nesillerin de kabul görmesi ve beraber olmak noktasında çok özel bir gün. Toroslarımızla da özdeşlemiş en önemli organizasyonumuz ise 3 Ocak sabahı saat 08.00'da yapılacak olan 3 Ocak Zafer Yürüyüşü'dür. Bu sadece son dönemde yapılmış bir yürüyüş değildir. Mersin'in kurtuluşu sağlandıktan ve zafer elde edildikten sonra her yıl Kurtuluş Savaşı gazileri toplanarak kalpaklarını giydiler, İstiklal Madalyalarını göğüslerine taktılar, atlarına bindiler ve Çavuşlu'dan Cumhuriyet Meydanı'na kadar geçit töreni yaptılar. Daha sonra bu geleneği yıllarca çocukları ve torunları devam ettirdi. Bu bir rivayet değil benim dedem de bir kuvayi milliye gazisiydi. Onun da at üstünde kalpağını giymiş, istiklal madalyasını takmış  bir fotoğrafı var. Dedemin bu geleneğini babam devam ettirdi. Hamit Tuna başkanımız da 15 yıl önce akamete uğramış bu geleneği tekrar başlattı. Toroslar'da her yıl Türk bayraklarıyla gururla onurla bir yürüyüş gerçekleştirildi. 31 Mart itibariyle biz de Toroslar'da bayrağı Hamit Tuna başkanımızdan devir aldık. Aynı duygularla ve şevkle 3 Ocak Zafer Yürüyüşümüzü ve etkinliklerimizi yapacağız" şeklinde konuştu.

"KENTLİLİK BİLİNCİYLE HAREKET EDİYORUZ"

Mersin'in Türkiye'nin değişik şehirlerinden gelen insanların yaşadığı kozmopolit bir şehir olduğuna dikkat çeken Başkan Yılmaz, 3 Ocak'ın Mersin'de yaşayan herkesin ortak paydası olduğunu vurgulayarak; "Kurtuluş Savaşı bir kahramanlık destanıdır. Erzurum'da dadaşlar, Karadeniz'de uşaklar Türkiye'nin her yerinden bu milletin evlatları tüm dünyaya meydan okuyan, tüm dünyaya emsal oluşturan bir Kurtuluş Savaşı ve destanı vermiştir. 3 Ocak, Mersin'de yaşayan herkesin ortak değeridir. Bu yıl da aynı coşkuyla hemşehrilerimizle birlikte el ele vererek Cumhuriyet Meydanı'na kadar  yürüyeceğiz" diye konuştu.

Başkan Yılmaz, 3 Ocak Mersin'in Düşman İşgali'nden Kurtuluşu'nun 98'inci Yıldönümü kutlamaları kapsamında Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Milli Mücadele’yi başlatmak için Anadolu’ya geçmeden önceki en önemli çalışmalarından birini teşkil eden ve döneme ışık tutan Minber Gazetesi’ni özel bir sayı ile Mersinlilerle buluşturduklarını ve çocuklara tarih şuuru kazandırmak amacıyla Nutuk kitabı bastırarak armağan ettiklerini de sözlerine ekledi.

Başkan Yılmaz, toplantının ardından basın mensuplarına milli mücadelenin simgesi kalpak hediye ederek, hep birlikte hatıra fotoğrafı çekildi.

Toroslar Belediyesi'nin, 3 Ocak Mersin'in  Düşman İşgali'nden Kurtuluş Günü Kutlama Programı ise şöyle;

02 Ocak 2020 Perşembe

Saat :18.30 3 Ocak Şiir Yarışması Ödül Töreni

Saat : 19.00 Milli Mücadele Döneminde Mersin / Araştırmacı-Yazar Hayati Tek Konferansı, Yer : Yunus Emre Kültür Merkezi

03 Ocak 2020 Cuma

Saat: 08:00 3 Ocak Zafer Yürüyüşü (Toroslar Belediyesi Hizmet Binası önü)

Saat: 13:00 Türkler Niçin Renklerin Efendisidir? / Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Sağ Konferansı,

Yer: Yunus Emre Kültür Merkezi

Saat: 13:30 Kurtuluş Kupası Kros Yarışları (68'liler Ormanı)

Saat: 14:00 Dört Renk Dört Yön Türk Ruhu Resim Sergisi, Yer:Yunus Emre Kültür Merkezi

Saat: 14:00 Kurumlar Arası Geleneksel Kurtuluş Kupası Futbol Turnuvası, Yer: Koray Aydın Stadyumu

Saat: 16:00 Turnuva Ödül Töreni

04 Ocak 2020 Cumartesi

Saat: 10.00 Kurtuluş Kupası Satranç Turnuvası -Mersin Satranç Merkezi (Mersin Tenis Kompleksi içi)

05 Ocak 2020 Pazar

Saat: 17.00 Kurtuluş Kupası Satranç Turnuvası Ödül Töreni