"Arkadaşlar! Gidip, Toros Dağları'na bakınız, eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez."

Kent Rehberİ

Toroslarda İş Kurmak

BELEDİYE HİZMETLERİYLE KALKINAN İLÇE TOROSLAR…

Toroslar’ı; güzellikleriyle, tarihiyle, tarımıyla, kültürel mirasıyla her alanda kalkınan bir ilçe haline getirme hedefinde olan Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’nın, üretimi destekleme ve istihdam oluşturma projeleriyle önemli adımlar atıldı.

Yaklaşık 300 bin insanın yaşadığı ve gelecekte nüfus projektörü anlamında 1/5000’lik planlarda da 675 bin insanın yaşayacağı öngörüsünün hakim olduğu Toroslar’da modern bir kent zemini oluşturmak için planlar yapan Başkan Tuna, ilçenin sadece ekonomik olarak değil,  kültür, sanat, eğitim ve yaşam seviyesinin yükseltilmesiyle de kalkınacağının bilinciyle hareket etmiştir.

Bir ülkenin kurtuluşunun reçetesinin üretimden geçtiğini savunan Başkan Tuna, göreve geldikleri 13 yılda öncelikle Toroslar Belediyesi’ni üreten bir yapıya kavuşturmuştur. Çöp kovası, bank, aydınlatma direği, piknik masası gibi malzemeler belediyenin kendi işçileriyle kendi atölyelerinde üretilerek ve onarılarak, gelirler israf edilmeden hizmete dönüştürülmekte ve milli ekonomiye de katkıda bulunulmaktadır.

Sosyal Belediyecilik ve Sosyal sorumluluk bilinciyle hareket eden Toroslar Belediyesi, Mersin’de Avrupa Birliği projeleri gerçekleştirmeye hak kazanan kurum ve kuruluşlar arasında birinci sırada yer almıştır. Kalkınma ve insan odaklı hayata geçirilen projeler, hem ilçeye ekonomik yönden katkı sağlamış hem de çeşitli branşlarda istihdam alanları da oluşturulmuştur.

 Üniversiteler, Halk Eğitim Merkezi, İŞKUR, Sivil Toplum Teşkilatları ile kurum ve kuruluşlarla ortak hareket edilerek, birlikte birçok projeler üretilmiş ve kurumlar arası diyaloğun en güzel örnekleri sergilenmiştir.

İlk olarak Avrupa Birliği Aktif İşgücü programları projesini uygulayan Toroslar Belediyesi, iklimlendirme-soğutma ve aşçılık branşlarında eğitimler vererek, meslek sahibi yapmıştır. Hatta eğitimlerin sonunda aşçılık kursiyerlerinden bir kişi yurt dışındaki beş yıldızlı bir otelde çalışmak üzere çağrılmıştır.

İşsizliğe bir nebze olsun çare bulabilmek amacıyla bir istihdam projesi olan kısa adı TORTEK olan Toroslar Belediyesi Teknik ve Mesleki eğitim kursları kurulmuştur. 2006 yılında iki branşla başlatılan TORTEK’te bugün itibariyle, 67 mahallesi bulunan Toroslar Belediyesi’nin 61 eğitim merkezinde 28 branşta eğitim verilmektedir. Bu branşlarda bugüne kadar, 76 Usta Öğretici önderliğinde toplamda 17 bin kişi üretici hale getirilmiştir. Kursiyerler, aldıkları bu eğitimlerin sonucunda ürettikleri ürünleri belediyemizin çeşitli noktalarda açtığı satış yerlerinde satarak ev ekonomilerine de katkıda bulunmaktadırlar.

TORTEK bünyesinde yer alan kilim dokumacılığı kursundaki bayanların dokudukları kilimleri ‘Toroslar Kilimi’ adıyla markalaştırmak için gerekli çalışmalar yapılmıştır.Bu ürünler özellikle Japonlar tarafından büyük rağbet görmektedir.

Başkan Tuna’nın 2014-2019 dönemi projeleri arasında yer alan ve Kısa adı TİGEM olan Toroslar Belediyesi İş Geliştirme Merkezi hayata geçirilmiştir. Bu proje için 17 dönümlük bir alan tahsis edilmiştir. TİGEM ile mesleki eğitimlerini almış kişilerin kendiişlerini kurmaları sağlanmıştır. Girişimci insanlara TİGEM’de 3 ile 5 yıl arasında barınma imkanı verilerek, belediye olarak elektrik, su gibi ihtiyaçlarının karşılanması planlanan projeler arasındadır.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ile yürütülen İSGEV (İçel El Sanatları Geliştirme Vakfı) projesi Toroslar’da daha da genişletilerek, gerek mesleki eğitim, gerekse üretim yapılması ve istihdam yaratılması anlamında çalışmalar yapılmış ve Toroslar Belediyesi bu proje için bin metrekarelik yeni bir kapalı mekan daha oluşturmuştur.

Toroslar Belediyesi ayrıca, Türkiye genelindeki 10 ilde 12 belediye tarafından uygulanan ve 24 ay süren İstihdam İçin Koordinasyon ve Eğitim Projesi’ni (İSKEP) en randımanlı ve verimli yürüten bir belediye olmuştur. Dezavantajlı kişiler arasında hedef grup olarak belirlenen “Engelliler, Romanlar ve Çalışan Çocuklar ile Ailelerine’ yönelik hayata geçirilen projelerle, dezavantajlı bireylerin istihdamı için ciddi adımlar atılmıştır.

Proje kapsamında, Roman vatandaşlar için Alsancak Mahallesi’nde bir hasır örme atölyesi kurulmuştur. 30 roman vatandaşın (20 bayan 10 erkek) eğitim aldığı ve bunu üretime yönelttiği atölyeye gelenlere, İŞKUR aracılığı günlük yevmiye verilmektedir. Ayrıca İlimiz de faaliyet gösteren HİSS Kamış firması ile diyalog kurularak üretilen ürünlerin yurt dışına gönderilmesi sağlanmış ve yeni bir iş kapısı oluşturulmuştur.

Engelli vatandaşları üretime ve istihdama yönlendirmek amacıyla da  Çağdaşkent Mahallesi’nde Engelliler Akademisi açılmıştır. Bu akademide, Görme engelliler; çorap örme ve bilgisayar eğitimi, Ortopedik engelliler; bilgisayar, takı tasarım, İşitme engelliler; resim ve koli bantı üretimi, Zihinsel engeliler ise; 3 boyutlu seramik çalışması ve müzik eğitimi almaktadırlar.

Görme Engelliler Derneği Mersin Şubesi ile birlikte hayata geçirilen Görme Engellilerin Toplumla Entegrasyonu ve Engelsiz Yaşam projesi ile de görme engelli vatandaşlara bilgisayar, masörlük, santral operatörlüğü, rehberlik ve serbest hareket etme gibi 5 dalda eğitim verilmiştir.

Bir AB projesi olan Dezavantajlı Kişilerin Tekstil Sektöründe İstihdamının ve Küçük Ölçekli Girişimcilerinin Desteklenmesi’ projesini de hayata geçiren Toroslar Belediyesi, dezavantajlı kişilere tekstil sektöründe istihdam oluşturmak için mesleki eğitimlere ve çalışmalara başlamıştır.

Bu konuda Belediye Başkanı Hamit Tuna, kentteki ve ilçe genelindeki  tekstil sektöründe çalışan iş adamlarıyla da sürekli bir araya gelerek, insanlara istihdam yaratmak konusunda istişarede bulunmaktadır.

Bankaların, İşadamlarının, müteahhitlerin yatırım yaptığı, KOBİ’lerin geliştiği, arsa ve emlak değerlerinin sürekli arttığı bir ilçe haline gelen Toroslar’a tekstil atölyeleri de büyük rağbet göstermektedir. Türkiye’nin eşofman üretiminin yüzde 90’ı Mersin’den karşılanmaktadır ve bunun büyük bir kısmı Toroslar’da üretilmektedir.Yaklaşık beş bin insan bu atölyelerde çalışmaktadır. Başkan Tuna, üreten bir yapının ilçede olması ve sayılarının artması için imkanları ölçüsünde desteklerini her zaman sunmaya hazır olduklarını belirtmektedir.

6360 sayılı Büyükşehir Yasasıyla birlikte 32 köy ve beş beldenin Toroslar’a bağlanmasıyla birlikte, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’nın 2014-2019 projeleri arasında Tarım ve Hayvancılığı Destekleme Projesi de hayata geçirilmiştir.

Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde oluşturulan Tarım ve Hayvancılık şefliğinin desteğiyle, tarımla uğraşan nüfusun artması nedeniyle gerçekleştirilen çalışmalarda; alternatif tarımla ilgili arge çalışmaları yapılmıştır.

Çiftçileri yeni ürünler üretmeye teşvik etmek amacıyla uygulanan çalışmalar kapsamında; belediye serasında alternatif tarımın örneklerinden tropikal bir meyve türü olan ejder meyvesi (pitahaya), yemen kahvesi ve istiridye mantarı yetiştirilmektedir.

Çiftçilerin ve köylülerin ürettikleri mahsullü birinci elden satabilmeleri amacıyla Üretici ve Köylü pazarları oluşturulmuştur.

Tarım ve Hayvancılık şefliğinin desteğiyle ayrıca; köylülerin hibrit tohumundan uzak hormonsuz sebze ve meyve yetiştirmesi konusunda seminerler düzenlenerek, teşvik edilmesi, Ziraat Odası ile ortaklaşa Zeytinyağı Üretim tesislerini hayata geçirilmesi planlanmaktadır.

Narenciyesi ile öne çıkan kentimizi markalaştırmak adına üzerlerine düşeni yapan Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’nın girişimleriyle, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) ve Akdeniz Yaş Meyve Sebze İşletmecileri Derneği (AYMED) ile birlikte “Narenciye Paketleme Evlerinde Nitelikli Eleman İstihdamı” projesi hayata geçirilmiştir. Bu proje ile 80’i bayan 20’si erkek olmak üzere toplam 100 kişinin mesleki eğitim alması sağlanarak, narenciye sektöründe nitelikli ara elaman yetiştirilmesi ile işsiz gençlerimize istihdam olanağı yaratılmıştır.

İlçe halkının hizmeti yerinde alabilmesi için sağlık alanında da birçok proje hayata geçirilerek, sağlık tesisleri için arsa tahsisleri yapıldı. İlk olarak Mersin Devlet Hastanesi ile yapılan iş birliği ile Toroslar Semt Polikliniği’ni hizmete açıldı. Yılda ortalama 120 bin insan bu poliklinikten sağlık hizmeti alabilmektedir. Belediye Başkanı Hamit Tuna’nın yaptığı girişimlerle Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinin bölgeye yapılması sağlandı. Ayrıca İl Sağlık Müdürlüğü’ne Çağdaşkent Mahallesi’nde 5 bin metrekare arsa tahsis edilerek, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nin yapılmasına katkı sağlanırken, bölgenin kalkınmasına vesile olacak bir diğer projede 1259 yataklı Mersin Entegre Sağlık Kampüsü için Korukent Mahallesi’nde Sağlık Bakanlığı’na 232 dönüm arsa tahsis edildi. Önümüzdeki günlerde açılması planlanan bu sağlık kampüsü hizmete girdikten sonra ilçenin gelişimine daha da katkısı olacaktır.Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin doğu kısmındaki bin metrekarelik bir bölümünde ise Sağlık Müdürlüğü ile ortaklaşa yapılan bir proje ile Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) kuruldu.  Bölgedeki tüm kadınların, bu merkezde iki yılda bir periyodik olarak göğüs taramasından geçirmesi hedeflenirken, Yunus Emre Kültür Merkezi içerisinde de Toroslar Turunç Kadın Yaşam Merkezi açıldı.

İlçede yeni istihdam alanlarının sayısının artması amacıyla yatırımcıları Toroslar’a davet eden Belediye Başkanı Hamit Tuna’nın hayata geçirdiği yatırımlarla Toroslar, gelişmeye açık bir konuma geldi.

İlçenin genişleyen ticaret hacminin daha üst seviyelere çıkması için çalışmalar, bu yönde gerçekleştirilirken, bölgede akışkan bir bulvarın oluşmasıyla üzerinde oluşacak küçük işletmelerin sayısının daha da artması planlanmaktadır. 8 caddenin açılması bölgeye önemli katkılar sağlayacaktır. Bu konuda da Büyükşehir Belediyesiyle gerekli görüşmeler yapılmaktadır.

×