GÜNDEM

BAŞKAN TUNA, TURİZMCİLERDEN DESTEK İSTEDİ

Haber Tarihi : 06/03/17

BAŞKAN TUNA, TURİZMCİLERDEN DESTEK İSTEDİ

Mersin Turizm İşletmecileri Derneği’nin  (MERTİD) Şubat Ayı Olağan toplantısının konuğu olan Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Toroslar’da yayla ve eko turizmini ön plana çıkarmak istediklerini belirterek, yatırımcıları bölgeye davet etti.

Divan Otelde gerçekleştirilen toplantıya: Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanı Hasan Celal Taş, Türkiye Emekliler Derneği Mersin Şube Başkanı Cemal Akbudak ve MERTİD üyeleri katıldı.

 Programın açılış konuşmasını, Mersin Turizm İşletmecileri Derneği (MERTİD) Başkanı Hamit İzol yaptı. İzol, toplantıya katılımından dolayı Belediye Başkanı Hamit Tuna’ya teşekkür ederek, ilçede turizme yönelik gerçekleştirdiği çalışmaları takdirle karşıladıklarını ve yakından takip ettiklerini söyledi.

Daha sonra söz alan Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna da, Toroslar Kent Konseyi’nin hazırladığı sunum eşliğinde ilçedeki tarihi ve turistik mekanlarda gerçekleştirdikleri çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

 Dünyanın en büyük ve hızlı gelişen sektörlerinden biri olan turizmde son zamanlarda trendin yayla ve eko turizmi olduğunu belirten Belediye Başkanı Hamit Tuna, Toroslar’ın da doğa ve yayla turizmine cevap verebilecek önemli bir ilçe olduğunu vurgulayarak, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına büyük önem verdiklerini kaydetti.

“Tarihi ve Kültürel Değerlerimizi Tanıtacağız”

   İnsanların artık alışılmış kent yaşamının dışında  doğayla iç içe zaman geçirmek ve sosyal faaliyette bulunmak  istediklerini kaydeden Başkan Tuna; “6360 sayılı Büyükşehir yasasıyla genişleyen coğrafyamız 5 bin 200 hektardan 108 bin hektara ulaştı. 32 köy ve beş beldemiz mahalleye dönüşerek belediyemize bağlandı. Toroslar Belediyemizin bir sahil kıyısı yok ama yaklaşık 300 bin insanımızın yaşadığı Toroslar’da yayla turizmini geliştirmek suretiyle bölgemize katmadeğer sağladığımız bir takım çalışmalarımız oldu.Yeni genişleyen coğrafyamızda, beş kalemiz belediyemiz hizmet alanına dahil oldu. Bu kalelerimizden biri olan Soğucak Mahallemizdeki Belenkeşlik kalesinin revize edilmesiyle ilgili bir çalışma yaptık  ve bu çalışma sonunda çok güzel bir eseri ortaya çıkardık. Diğer kalelerin de revizyon çalışmalarını devam ettiriyoruz. Yine ilçe sınırlarımız içerisindeki Aladağ ile Hacgediği Mahalleleri arasında bulunan tarihi Kızılgeçit Köprüsü’nü yaptığımız peyzaj ve düzenleme çalışmaları ile gün yüzüne çıkardık. Ayrıca Çağlarca Mahallemizde bulunan Sunturas Şelalesi çevresinde de gerçekleştirdiğimiz bakım, onarım ve peyzaj çalışmalarıyla şelale Mersin’in en önemli tarihi ve turistik mekanlarından biri haline geldi.İleri ki süreçte yapılacak olan turizm turlarıyla bu kültürel değerlerimiz insanlarımızın tanımalarını ve görmelerini istiyoruz.Özellikle iş  turizmi anlamında ya da sizlere misafir olan, seyahat eden turistler için alternatif yerlerde güzel vakit geçirmek yönünde günlük turlar yapmayı planlıyoruz. Sizlerden bu anlamda da destek bekliyoruz” dedi.

“Toroslar, Doğaya Açılan Kapı”

Projeleri arasında bulunan Bungalov Yayla Evleri’ni ilçedeki yaylalarda özel seçtikleri mekanlarda hayata geçireceklerinin de bilgisini veren Başkan Tuna, ayrıca yine bazı noktalarda yörük çadırı kuracaklarını vurgulayarak: “Doğal yaşamın içerisinde olmak isteyen insanlarımız bu mekanlara gelip kalabilecekler. Yine turizmcilerden bu konuda da destek bekliyoruz.Hayata geçirdiğimiz, düşündüğümüz ve hayal ettiğimiz çalışmalarla amacımız  özlenen doğal yaşantıyı Toroslar’da herkese göstermektir. Sloganımız da Toroslar, doğaya açılan kapı” dedi.

 “Kamp Kurmak İsteyen Kulüplere, Tesislerimizin Kapıları Sonuna Kadar Açık”

Toroslar’ı spor tesisleriyle öne çıkan bir ilçe konumuna getirdiklerini de belirten Başkan Tuna, kentteki tüm otel sahiplerine çağrıda bulunarak, spor kulüpleriyle irtibata geçmelerini  istedi ve kamp kurmak isteyen kulüplere spor tesislerinin kapılarının her zaman açık olacağını söyledi.

  Başkan Tuna: “Tesislerimiz, Köyler  ve kurumlar arası futbol turnuvalarımızın yanı sıra amatör spor kulüplerinin maçlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, milli maçlar da zaman zaman tesislerimizde oynanmaktadır.10 spor kompleksimiz var ve 4 spor kompleksi daha yapıyoruz. Buradan turizmcilere çağrıda bulunmak istiyorum.Büyük kulüpleri davet edin ve burada kamp kurmalarına vesile olun. Biz de tüm tesislerimizi tahsis edelim. İklim şartları olarak Antalya’dan daha da güzel olan kentimizi öne çıkartalım” dedi.

Haberin videosu için tıklayınız