GÜNDEM

BAŞKAN TUNA,GAZİLERİ YALNIZ BIRAKMADI

Haber Tarihi : 15/01/18

BAŞKAN TUNA, KIBRIS GAZİLERİ VE EŞLERİNİ YAVRU VATANA GÖNDERDİ

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, 20 Temmuz 1974’de Kıbrıs Barış Harekatına katılan ve Toroslar İlçesi’nde ikamet eden Kıbrıs Gazileri ve eşlerini, tam 44 yıl sonra savaşarak gazilik nişanı aldıkları topraklara gönderdi.

Yavru vatan KKTC’nin tarihi yerlerini ve savaştıkları mevzileri görmek, anılarını tazelemek ve şehitlikleri ziyaret etmek amacıyla düzenlenen gezi etkinliği için Toroslar Belediyesi hizmet binası önünde bir uğurlama programı düzenlendi.

Muharip Gaziler Derneği Mersin Şube Başkanı Kemal Cındız’ın da yer aldığı uğurlama programına Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna da katılarak, gazileri ve yakınlarını yalnız bırakmadı.

Burada bir açıklama yapan Muharip Gaziler Derneği Mersin Şube Başkanı Kemal Cındız, muharip gaziler için önemli olan böyle bir organizasyonu düzenlediği için Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’ya teşekkür etti.

Cındız; “20 Temmuz 1974’de Kıbrıs’a çıkarma yaptığımızda 20 yaşında bir delikanlıydık. Bugün ise hepimiz 65 yaşındayız. Gazilerimizin eşleriyle birlikte Kıbrıs’a gönderilmesi için düzenleyeceğimiz gezi etkinliğimiz ile ilgili Sayın Belediye Başkanımız Hamit Tuna’ya bu konuyu ilettiğimizde bizi kırmadı ve hemen olur dedi. Bu hareketinden dolayı gazilerimiz adına Sayın Başkanımıza yeniden teşekkür ediyoruz” dedi.

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna ise 1974’de Kıbrıs Türk halkının can güvenliğinin sağlanması konusunda vermiş oldukları mücadeleden dolayı şehitlerimize ve gazilerimize minnet duyduklarını belirterek; “Bu toprakları kanlarıyla ve canlarıyla vatan yapan şehitlerimiz ve gazilerimizdir. 20 Temmuz 1974’de Kıbrıs Barış Harekatını gerçekleştiren ve öncü olan kuvvetlerden bugün hayatta olan abilerimizi eşleriyle birlikte 44 yıl sonra mücadele ettikleri yavru vatan Kıbrıs’a gönderdik. Kıbrıs’ta savaştıkları yerleri yeniden görerek, anılarını tazeleyecekler ve şehit olan arkadaşlarının ruhlarına bir Fatiha okuyacaklar. Allah selametle gidip gelmeyi nasip etsin inşallah” dedi.

Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Hamit Tuna, kafileyle tek tek tokalaşarak iyi yolculuklar temennisinde bulundu ve onları yavru vatan Kıbrıs’a uğurladı.