GÜNDEM

TMF’DEN BAŞKAN TUNA’YA SPORA KATKI PLAKETİ

Haber Tarihi : 16/08/18

TMF’DEN BAŞKAN TUNA’YA SPORA KATKI PLAKETİ

Spora ve sporcuya sunduğu yatırımlarla kent genelinde ve Türkiye’de adından sıkça söz ettiren Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’ya bir plakette Türkiye Motosiklet Federasyonu’ndan (TMF) geldi.

 Belediye Başkanı Hamit Tuna, Türkiye Motosiklet Federasyonu'nun destek verdiği ‘Trafikte Empati Hareketi’ söylemi ile hayata geçirilen "Motorcu Dostu Trafik" sosyal sorumluluk projesine Yunus Emre Kültür Merkezi’nde ev sahipliği yaptı.

3 kıtayı motosikletiyle arşınlayan ve aynı zamanda İstanbul Gedik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi akademisyeni olan Asil Özbay’ın  proje kapsamındaki; ‘Yol Hikayeleri’ söyleşisine katılan Başkan Tuna, Mersin’deki motosikletseverlerle buluştu.

Yol deneyimlerini paylaştığı söyleşide; katılımcılara güvenli sürüşün ve güvenlik donanımlarının önemini anlatan Motosiklet tutkunu Özbay’ı Toroslar’da ağırlamaktan  dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirten Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna; “Asil Hocamızın tek başına motosikletle dünya turuna çıkması, özgüven içerisinde böyle bir yolu kat etmesi ve aynı zamanda güvenli sürüş için sosyal sorumluluk projelerine destek vermesi bizim için çok anlamlı ve önemli.Kendisini tebrik ediyorum” dedi.

Toroslar Belediyesi olarak; futbol, basketbol, yüzme, tenis güreş, bocce, atletizm, cimnastik, tiyatro ve halkoyunları gibi tüm spor branşlarını barındırdıkları Toroslar’da motor sporlarına da destek olduklarını ve bu kapsamda  inşa çalışmaları devam eden 2014-2019 dönemi hizmet projeleri arasında yer alan Drag pisti projesinin (Motosiklet ve Otomobil Yarış Pisti) Türkiye’nin en iyi drag pistlerinden biri olacağını söyledi.

15 yıldır görev yaptıkları Toroslar’da tesisleşme anlamında sadece Mersin’de değil, Çukurova bölgesinde de önde olan belediye olduklarını ve spor ile amaçlarının çocukları ve gençleri kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmak olduğunu kaydeden Başkan Tuna; “Birçok branşta bölge insanımıza spor yaptırma gayreti içerisindeyiz. Yeterki içinde var olan cevheri keşfedelim.Alt yapı anlamında ve tesisleşme yönünde de imkanlarımız ölçüsünde 15 yıldır Toroslarımıza yatırım yapıyoruz. En iyi yatırım insana yapılan yatırımdır.Motor sporları da adrenalini yüksek olan bir spor branşı.Motorcularımızın bu branşı daha güvenli ve daha iyi şartlarda yapabilmeleri için uğraş veriyoruz.Toroslar Belediyesi olarak bir drag pisti (Motosiklet ve Otomobil Yarış Pisti) projemiz var.Bu pistin yapımı için topografi olarak coğrafyanın düz olması lazım.1200 metre boyunda bir zemini bulmak çok zor. Yeri bulduk.Zemin anlamında alt ve üstün 30 metrelik bir  kot farkı vardı.Onu dengelemeye çalışıyoruz.3 yıl uğraştık ve harfiyatında son aşamaya geldik ve ardından asfalt çalışmalarına başlayacağız. Motor sporlarıyla uğraşan vatandaşlarımızın hayatlarını riske edecek şekilde yarışlar yaptıklarını biliyoruz. Türkiye genelindeki Motosiklet ve otomobil yarışları sporlarına ilgi duyan ve yarışlara hazırlanan gençlerimizi inşallah artık Toroslarımızda bu pistimizde ağırlayacağız. Projemiz tamamlandığında burası Türkiye’nin en iyi drag pistlerinden olacak. Pistin yan tarafına aynı zamanda enduro motor sporlarının yapılacağı bir kulvar da ekleyeceğiz. Toroslar Belediyesi olarak Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur’ ilkesiyle gençlerimizi, beyni bilgi ile dolu, sporcu kimlikleri ile öne çıkan ve bilgi tekonolojisinin bütün gereçlerini kullanabilen bireyler olarak yetiştirmek istiyoruz ve bu doğrultuda gayretlerimiz devam ediyor” dedi.

Konuşmaların ardından Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, sosyal sorumluluk projeine sunduğu katkılarından dolayı motosiklet tutkunu ve akademisyen Asil Özbay’a bir teşekkür plaketi verirken, Türkiye Motosiklet Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Mersin Motosiklet Spor Kulübü (MESK) Başkanı Ganim Umu da Başkan Hamit Tuna’ya motor sporlarına sunduğu destek ve katkılarından dolayı teşekkür ederek, plaket takdim etti.

Program, toplu hatıra fotoğrafı çekiminin ardından sona erdi.