"Arkadaşlar! Gidip, Toros Dağları'na bakınız, eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez."

Kent Rehberİ

Toroslarda Yaşam

TOROSLAR; TARİHE VE DOĞAYA AÇILAN KAPI

Mersin’in 4 merkez ilçesinden biri olan Toroslar, kent merkezinin kuzeyinde Toros Dağları'na sırtını vermiş, yaylaları, doğal dokusu ve tarih kokan yapısıyla keşfedilmesi gereken bir İlçedir. 67 Mahalleden oluşmaktadır.

6360 sayılı Büyükşehir yasası ile beraber ilçe sınırlarının genişlemesiyle 300 bine yakın nüfus ve yaklaşık 108 bin hektar alana sahip bir ilçe konumuna gelen Toroslar,  2004 yılında Belediye Başkanı Hamit Tuna’nın göreve gelmesiyle birlikte büyük bir gelişim ve değişim atağı yaşamıştır

İlçenin özellikle nüfus yoğunluğu açısından yüksek bir değere sahip olmasının nedenleri arasında en önemli yeri güvenlik ve ekonomik sebeplerden dolayı dışardan alınan göç oluşturmaktadır. 

Eskiden Otel kent diye adlandırılan Toroslar, bugün Başkan Tuna’nın insan, toplum ve çevre ilişiklerinde toplum hayatını yakından etkileyen fiziksel çevreyi sağlıklı bir yapıya kavuşturmasıyla birlikte cazibe merkezi olmuştur. İmar yapısının sağlıklı bir şekilde gelişmesinin sonucunda, Toroslar artık, bankaların, İşadamlarının, müteahhitlerin yatırım yaptığı, KOBİ’lerin geliştiği, arsa ve emlak değerlerinin sürekli arttığı bir ilçe haline gelmiştir. 

Bu hızlı gelişim kent genelindeki büyük bir kesimin yanı sıra Türkiye genelinde de dikkatleri çekmiştir.

Belediyeciliği ilgi, bilgi ve takip olarak üç formülde tanımlayan ve uygulayan Başkan Hamit Tuna’nın çalışma yol haritasında bulunan sağlık, eğitim ve gençlik alanındaki çalışmalarının da ilçenin gelişimine büyük katkısı olmaktadır.

İlçe’nin kendi kendine yetebilmesi adına kamu kurum ve kuruluşlarına arsa tahsislerinde bulunan Toroslar Belediyesi, İlçe sınırları içerisinde okul sayısını arttırmak ve eğitim çıtasını yükseltmek amacıyla Milli Eğitim Müdürlüğü’ne an fazla arsa tahsisinde bulunan belediye konumundadır. Böylelikle; Başkan Tuna’nın, 13 yıllık görev süresi içerisinde Toroslar, Mersin’in en fazla eğitim kurumuna sahip ilçesi olmuştur.

İlçe halkının hizmeti yerinde alabilmesi için sağlık alanında da birçok proje hayata geçirilerek, sağlık tesisleri için arsa tahsisleri yapıldı. İlk olarak Mersin Devlet Hastanesi ile yapılan iş birliği ile Toroslar Semt Polikliniği’ni hizmete açıldı. Yılda ortalama 120 bin insan bu poliklinikten sağlık hizmeti alabilmektedir. Belediye Başkanı Hamit Tuna’nın yaptığı girişimlerle Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinin bölgeye yapılması sağlandı. Ayrıca İl Sağlık Müdürlüğü’ne Çağdaşkent Mahallesi’nde 5 bin metrekare arsa tahsis edilerek, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nin yapılmasına katkı sağlanırken, bölgenin kalkınmasına vesile olacak bir diğer projede 1259 yataklı Mersin Entegre Sağlık Kampüsü için Korukent Mahallesi’nde Sağlık Bakanlığı’na 232 dönüm arsa tahsis edildi. Önümüzdeki günlerde açılması planlanan bu sağlık kampüsü hizmete girdikten sonra ilçenin gelişimine daha da katkısı olacaktır.Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin doğu kısmındaki bin metrekarelik bir bölümünde ise Sağlık Müdürlüğü ile ortaklaşa yapılan bir proje ile Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) kuruldu.  Bölgedeki tüm kadınların, bu merkezde iki yılda bir periyodik olarak göğüs taramasından geçirmesi hedeflenirken, Yunus Emre Kültür Merkezi içerisinde de Toroslar Turunç Kadın Yaşam Merkezi açıldı.

13 yılda 1000 etkinlik ile en fazla Kültürel, Sanatsal ve Sosyal faaliyet gerçekleştiren Toroslar Belediyesi’nin Milli, Dini gün ve bayramlarda gerçekleştirdiği kutlamaların yanı sıra, spor okulları, sportif etkinlikler, konserler, sergi ve fuarlardan oluşan etkinliklerle bölgenin sosyal yaşantısına canlılık kazandırıldı.

Hasımları hısım yapacağız sözünün arkasında duran Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, insanlar arasındaki diyaloğu ve kaynaşmayı daha güçlendirmek amacıyla birçok projeyi de hayata geçirdi. Fiziki yatırımların yanı sıra sosyal ve kültürel alanda dev projelere imza atıldı.

İlçedeki yeşil alan miktarı bir milyon 200 bin metrekareye, park sayısı da 56’dan 174’e ulaştırılırken, Mersin’de Avrupa Birliği projeleri gerçekleştirmeye hak kazanan kurum ve kuruluşlar arasında birinci sırada yer alan Toroslar Belediyesi’nin, Teknik Eğitim Kurslarıyla (TORTEK) bugüne kadar; 26 branşta, 61 eğitim merkezinde 17 bin insana meslek öğreterek üretici hale getirildi ve bu kurslara gelen kursiyerler arasında dostlukların kurulmasına vesile olundu.

Çocukları ve gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutmanın yolunun spor ile mümkün olacağını düşünen  Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’nın, her semte spor tesisi taahhüdü ile 13 yılda tam teşekküllü spor kompleksleri,  semt futbol ve semt basketbol sahası inşa edilerek hizmete sunuldu. Böylelikle, Toroslar, tesisleşme anlamında sadece Mersin’de değil, Çukurova bölgesinde de önde olan belediyelerden bir tanesi olma özelliğini taşımaktadır.

Toroslar’a Mersin’in en büyük Cumhuriyet Meydanı, Yunus Emre Kültür Merkezi, Amfi Tiyatro, Olimpik Açık Yüzme Havuzu, Gençlik Merkezi kazandırıldı.

Toroslar’ın en dikkat çeken özelliklerinden biri ise, tarihi ve turistik mekanlarda gerçekleştirdiği düzenleme ve yenileme çalışmalarıyla doğa ve yayla turizmine cevap verebilecek önemli bir konuma gelmesidir.

İlçe sınırları içerisinde bulunan ve kentimiz için ulusal ve uluslararası öneme sahip bir kültür mirası olan Yumuktepe Höyüğü’nün tanıtılması ve turizme kazandırılması amacıyla Mersin Üniversitesiyle hayata geçirilen ortak bir projeyle höyüğün çevresindeki Osman Muzaffer Koçaşoğlu parkında Yumukte Höyüğü Ziyaretçi Merkezi hizmete açıldı.

Özellikle kurvaziyer turizminin gelişmesi ile birlikte kent merkezine yakın olan Yumuktepe’nin doğru tanıtıldığında turizme katkı sağlanacağı planlanmaktadır. Yine ilçe sınırları içerisindeki Aladağ ile Hacgediği Mahalleleri arasında bulunan tarihi Kızılgeçit Köprüsü ise Toroslar Belediyesi’nin yaptığı peyzaj ve düzenleme çalışmaları ile gün yüzüne çıkarıldı. Ayrıca Çağlarca Mahallesi’nde bulunan Sunturas Şelalesi çevresinde de gerçekleştirilen bakım, onarım ve peyzaj çalışmalarıyla şelale Mersin’in en önemli tarihi ve turistik mekanlarından biri haline geldi.

Yeni genişleyen coğrafyada; Çandır, Belenkeşlik, Gözne, Sunturas ve Sinap kaleleri ve birçok kale Toroslar’a bağlandı. Bu kalelerden biri olan Soğucak Belenkeşlik kalesinin revize edilmesiyle ilgili bir çalışma yapıldı. Diğer kalelerin de revizyon çalışmaları devam ettirilmektedir. İleri ki süreçte yapılacak olan turizm turlarıyla bu kültürel değerleri insanlarımızın tanımaları ve görmeleri hedeflenmektedir.

Toroslar Kent Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren Turizm Çalışma Komisyonu da; Toroslar İlçesi'nde yayla ve eko turizmini ve ev pansiyonculuğunu geliştirmek amacıyla bir takım çalışmalar yapmaktadır.

EĞİTİM

Bölgemizde 9 adet Ana okulu, 61 adet İlköğretim okulu(ilkokul-ortaokul), 7 adet Lise, 5 adet Anadolu Lisesi, 5 adet teknik ve meslek lisesi, 1 adet imam hatip lisesi, 1 adet özel lise, 2 adet ilköğretim düzeyinde eğitim veren özel okul, 1 adet Halk eğitim merkezi olmak üzere toplam 107 adet eğitim kurumu bulunmaktadır.

SAĞLIK

Sağlık kurumu olarak 1 adet Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, 20 adet aile sağlığı merkezi, 1 adet verem savaş dispanseri, 1 adet toplum sağlığı merkezi, 1 adet özel olarak hizmet veren ağız ve diş sağlığı merkezi, 8 adet 112 Acil İlk Yardım noktası, 1 adet ameliyat hariç diğer branşlar da tam teşekküllü hizmet veren Toroslar semt polikliniği halkımıza hizmet vermektedir. Ayrıca; Sağlık Bakanlığı’na 232 dönüm arsa tahsisinde bulunarak 1259 yataklı Mersin Şehir Hastanesi’nin İlçemize yapılmasına zemin hazırlanmıştır.

SPOR

Yapılan hizmetlerle modern kent kimliğine bürünen ve ilçe statüsüne kavuşan ve Fiziki yatırımları ile ilçe belediyeleri arasında örnek gösterilen belediyemiz, sosyal ve kültürel alanda da dev projeleri hayata geçirmektedir. Halkkent Mahallesi’nde yaklaşık 12 bin m2’lik alanda Kültür Merkezi hizmete sunulmuştur. Korukent Mahallesi’nde 45 bin m2’lik alanda inşa edilen ‘Gençlik Merkezi’ ile ilgili çalışmalarımız da devam etmektedir. Nizami futbol, voleybol, basketbol ve paintball oyun sahaları ile tenis kortu, soyunma odaları, olimpik yüzme havuzu, süs havuzu, ücretsiz internet evi ve okuma odasının yer alacağı tesis, Toroslar’a canlılık katacak ve Mersin’de ses getirecek. Bölgemizde belediyemize ait Akbelen mahallemizdeki Koray Aydın Stadı, Çagdaşkent mahallemizdeki 3 Ocak spor kompleksi, Güneykent mahallemizdeki Anafartalar spor kompleksi olmak üzere 3 adat standartlara uygun stadyum bulunmaktadır. Ayrıca her semtimizde bir spor alanı projesi kapsamında Halkkent mahallemizde bir adet, Osmaniye mahallemizde bir adet, Turgut Türkalp mahallemizde bir adet yapılmıştır. Bu alanda çalışmalarımız devam etmektedir. Bunlarla birlikte, bölgemizde 4 adet özel spor okulu, 5 adet spor kulübü ve 14 adet halı saha bulunmaktadır. Her semte spor tesisi taahhüdümüzle tam teşekküllü spor kompleksleri ve 11 Semt futbol Sahası ve 11 Semt Basketbol Sahası inşa ederek hizmete sunduk. Hizmetin en güzeline layık olduğuna inandığım siz değerli vatandaşlarımıza hizmet etmeyi ibadet kabul ettiğimi bir kez daha altını çizerek ifade etmek istiyorum. Görev sürem içinde gece gündüz demeden çalışarak Toroslar Halkına en güzel hizmetleri vermeye devam etmektedir.

ÇEVRE

Toroslar konutlaşmaya ve ekonominin gelişmesine müsait zengin bir arazi potansiyeline sahiptir. Göreve geldiğimizde Toroslar’da 56 adet park ve spor alanlarından oluşan düzenlenmiş yeşil alan bulunmakta idi. Buna ilave olarak on yıllık çalışmalarımız sonucunda bölgemizde bulunan 65 adet park revize edilmiş, 82 adet yeni park olmak üzere toplam 174 adet park, 139.670 m2 ormanlık alan oluşturulmuş ve yeşil alan miktarı 106 bin metrekareden 1 milyon 200 bin metrekareye yükselmiştir.

SANAT

Bölgemizde sanatsal ve kültürel tesisler bakımından geri kalmış olmasına rağmen, belediye olarak açtığımız tiyatro, halkoyunları ve meslek edindirme kursları ile Halk Eğitim Merkezince açılan 13 mahallemizdeki el becerileri kurslarında 28 branşta 54 eğitim merkezinde on yıl içerisinde 17.000 insanımız meslek eğitimi almıştır. Bu kurslarda eğitim alan kursiyerlerimiz, kültür, sanat ve el becerileri konularında altyapı bilgilerini kazanmaktadırlar.

KENTLEŞME

Toroslarda gelişen, güzelleşen ve yaşanılabilir bir kent yaratabilmek için; dinamik ve donanımlı çalışmaları ile belediyemiz kaynaklarını israf etmeden yasal yetki ve görevlerimiz çerçevesinde, gelecek nesillerin önünü açarak, halkın yaşam kalitesini yükseltmek için katılımcı, şeffaf, gelişimci, planlı ve duyarlı bir belediyecilik anlayışı ile Toroslar halkına toplumsal ve kentleşme alanında sosyal, kültürel ve ekonomik yönden kalkınmış bir kent oluşturmak için layık olduğu çağdaş hizmeti sunmaktır. Bu anlayış ile; Toroslarda bir değişim ve gelişim atağı içindeyiz. Bugün Toroslar teslim aldığımız noktanın çok çok ilerisinde. Ancak daha yapacak çok işimiz var. Kadın Doğum ve çocuk hastanesinin bölgemize taşınması, çeşitli iş merkezlerinin kurulması ve 9 bankanın bölgemizde şube açması ve 2 bankanın da fizibilite çalışmalarını yapmasıyla yoğunlaşan ilçe hareketliliğimizi, yerini tahsis ettiğimiz 1259 yataklı Mersin Entegre Sağlık Kampüsü'nün yapılması ve modern kentleşmenin önünü açan yeni tesis yapılanmaları ile hızlandırıyoruz. Toroslar halkı’nın ve Toroslar Belediye Meclisi’nin desteği ve tempolu çalışmalarımızla Toroslar’ı örnek gösterilen bir ilçe haline getirdik. Çalışma ekibimizle birlikte gecemizi gündüzümüze katarak, yoğun tempoda çağdaş, Toroslar’a yakışan hizmetler ürettik. Toroslar'ın imar yapısının sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlayarak ilçemizi cazibe merkezi haline getirmeyi başardık. Bankaların, İşadamlarının, müteahhitlerin yatırım yaptığı, KOBİ’lerin geliştiği, arsa ve emlak değerlerinin sürekli arttığı bir bölge haline geldik. ‘Önce insan’ diye başlattığımız hizmet atağında, bölgemiz insanına her anlamda ulaşan hizmetler ürettik. TORTEK projemizle; Binlerce ev kadınına meslek öğreterek üretici hale getirdik, işsize iş bulduk. Sadece ilçemiz insanı değil, kentimiz insanının da yararlanacağı devasa spor tesisleri yaptık. Kentimizde Avrupa Birliği Projelerini en çok kazanan belediye olurken, bölgemizin asfalt, kaldırım ve temizlik hizmetlerini de başarıyla yerine getirdik. Bugün itibarı ile bölgemizdeki konutların imar kanununa göre %80’i imara aykırı ya da kaçak yapı konumunda bulunmaktadır. Bölgemizin en önemli kanayan yaralarından birisi durumundaki acil çözüm bekleyen bu sorunu çözebilmek için 18 imar uygulamalarını ve beldemizin mevcut yapısını dikkate alarak, hem insanlarımızın hem de belediyemizin imar sorunlarını çözmek adına yoğun bir çalışma başlatmış bulunmaktayız, Toroslar’ı kendi kendine yetebilen bir konuma getirdik. Fiziki yatırımları ile ilçe belediyeleri arasında örnek gösterilen belediyemiz, sosyal ve kültürel alanda da dev projeleri hayata geçirmektedir.

×